“Katılım finans anlayışı ve stratejisi, Türkiye ekonomi modelinin en önemli ayağı olmayı hedefliyor”

“Katılım finans anlayışı ve stratejisi, Türkiye ekonomi modelinin en önemli ayağı olmayı hedefliyor”

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi ve Ziraat Katılım işbirliğiyle, Afyonkarahisar’da gerçekleştirilen “Tarımın Finansmanında Katılım Finansın Potansiyel Rolü” panelinde konuşan Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Katılım Finans Dairesi Başkanı Dr. Tarık Akın, “Katılım finans
anlayışı ve stratejisi, Türkiye Ekonomi Modeli’nin finansal olarak en önemli ayaklarından biri olmayı hedefliyor” dedi

 

ATSO Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen panele Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Katılım Finans Dairesi Başkanı Dr. Tarık Akın, Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yücel Albay, Meclis Başkan Yardımcısı Osman Erdem, Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Mühsürler, Meclis ve Meslek Komiteleri Üyeleri ile iş insanları katıldı.
“YENİ UFUKLAR AÇACAK”
Panelin açılış konuşmasını Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser yaptı. Serteser, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 Ekim 2022 tarihinde açıkladığı, ardından Resmi Gazete’de yayımlanan Katılım Finans Strateji Belgesi, ülkemizin en önemli sorunları arasında yer alan, dünyada da eşitsizliklere neden olduğu düşüncesiyle sorgulanmaya başlanan faize karşı yeni bir duruşu simgeliyor. Belge’de yer alan krediye dayalı finansmanın payının azaltılması, özellikle iş dünyasının finansa erişimde yeni ufuklar açacaktır.” dedi.
“TÜRKİYE EKONOMİ MODELİ’NİN ÖNEMLİ BİR AYAĞI”
Açılış konuşmasının ardından Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Basın Müşaviri Murat Oktay’ın idaresindeki panele geçildi. Panelde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Katılım Finans Strateji Belgesi hakkında ayrıntılı bilgiler veren Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Katılım Finans Dairesi Başkanı Dr. Tarık Akın, “Katılım finans anlayışı ve stratejisi, Türkiye Ekonomi Modeli’nin finansal olarak en önemli ayaklarından biri olmayı hedefliyor. Dünyadaki ismiyle İslami finans, aslında 1400 yıldır var. Türkiye’de de resmi olarak 1984 yılından itibaren faizsiz finans kurumları faaliyete başlıyor. Hakikaten de finansal sistem içerisinde yüzde 1’ler seviyesinden bugün yüzde 10’a ulaşmış durumda. Bu çok güzel ve önemli bir gelişme ama biz, ‘bu yetmez’ diyoruz. Katılım finans önemli bir yapısal dönüşüm geçirerek, özellikle reel sektörün hane halklarının finansmanında önemli bir rol oynamalı diye düşünüyoruz, bizim derdimiz bu.” ifadelerini kullandı.
“KATILIM FİNANSIN PAYI ARTTI”
Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir ise katılım finans kurumlarının ivmesinin yükselişe geçtiğini kaydetti. Özdemir, “2015’te ilk kamu katılım bankası olarak Ziraat Katılım faaliyetine başladı. Kamunun da bu sektöre girmesiyle birlikte en önemli olan vatandaşlarımızdaki güven noktası da tamamlanmış oldu. Kamu, katılım finans sektöründe ciddi bir güven aşıladı diyebiliriz. Vakıf Katılım ve Emlak Katılım’ın da peş peşe açılmasıyla birlikte sektöre ciddi bir rekabet ortamı getirmiş olduk. 2015’te yüzde 4,5’larda olan bankacılık içindeki payımız şu an yüzde 10’a yaklaşmış durumda. Yani, 6-7 yıl içerisinde hakikaten kamunun burada ne kadar etkin olduğu gözle görülür bir şekilde ortaya çıkmış durumda. Yüzde 10’a yaklaşan bir bankacılık payına ulaşmış olduk. Bütün katılım bankacılık sektörünün aktif büyüklüğü şu an 1 trilyonu aşmış durumda.” dedi.
Panelde, Ziraat Katılım Ürün Yönetimi ve Dijital Bankacılık Grup Başkanı Suat Tüccar, “Tarım Finansmanı”, Perakende Bankacılık Grup Başkanı Mustafa Kürşad Çetin ise “KOBİ Pazarlama”başlıklarında ayrıntılı bilgiler verdi. Panelden önce Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Katılım Finans Dairesi Başkanı Dr. Tarık Akın, Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir ve beraberindeki heyet, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’i ziyaret etti. Ziyaret, karşılıklı hediye takdiminin ardından sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM