Burs ve kredi başvuruları başladı

Burs ve kredi başvuruları başladı

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 eğitim öğretim yılı için GSB Burs ve Öğrenim Kredisi başvurularının başladığını sosyal medya hesabından duyurdu. Başvurular, 17 Kasım Perşembe günü saat 23.59’a kadar e-Devlet üzerinden alınacak

 

2022-2023 eğitim öğretim yılı için GSB Burs ve Öğrenim Kredisi başvuruları başladı. Başvurular, 17 Kasım Perşembe günü saat 23.59’a kadar e-Devlet üzerinden alınacak.
İlk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan öğrenciler ile hâlen bir yükseköğretim programına devam eden ara sınıf öğrencileri ve yurt dışında öğrenim gören Türk vatandaşları burs/kredi başvurusunda bulunabilecek.
SON GÜN 17 KASIM
17 Kasım Perşembe günü saat 23.59’a kadar devam edecek olan Burs ve Öğrenim Kredisi başvuruları e-Devlet üzerinden alınacak. Başvuru bilgilerini değiştirmek isteyen öğrenciler, yine bu tarihe kadar e-Devlet üzerinden bilgilerini güncelleyebilecek. Başvuru sırasında öğrencilerin beyan ettiği ekonomik, sosyal ve başarı durumuna ilişkin bilgiler, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından kamu kurumları aracılığıyla teyit edilecek. Yapılan değerlendirme sonucunda mevzuata uygun olan öğrencilere burs ya da öğrenim kredisi tahsis edilecek.
BİLGİLERİN GÜNCEL OLMASI ŞART
Öğrencilerin başvuru sırasında herhangi bir sorun yaşamaması için öncelikle e-Devlet’e girerek okul/bölüm bilgilerini kontrol etmeleri, bilgilerinde hata olan öğrencilerin üniversitenin öğrenci işleriyle görüşerek durumlarını YÖKSİS üzerinden güncellemeleri gerekiyor.
Başvuru sırasında yanlış beyanda bulunan öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılacak.
ÖZEL BAŞVURUYA SAHİP OLANLAR İÇİN BELGEYE GEREK YOK
Başvuruda özel durum beyan eden öğrencilerin belge göndermesi gerekmiyor. Başvuru ekranında özel durum (şehit/gazi çocukları, şehit bekâr ise bekâr kardeşi, gazi bekâr ise kendisi, anne ve babası her ikisi de vefat edenler, tam teşekküllü devlet hastanesinden alınan sağlık kurulu raporu ile yüzde 40 ve üzerinde engelli olanlar, lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı sevgi evlerinde tamamlayanlar, Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar ve milli sporcular vs.) beyan eden öğrencilerin bilgileri Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından ilgili kamu kurum ve kuruluşu nezdinde web servisler aracılığıyla elektronik ortamda kontrol edilecek.
Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun, 2022-2023 eğitim öğretim yılı için GSB Burs ve Öğrenim Kredisi başvurularının başladığını Gençlik ve Spor Bakanlığı resmi sitesinde ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü sitesinde yapılan açıkladı. Bakan Kasapoğlu, Türkiye’nin sosyal bir hukuk devleti olma misyonunu en güçlü şekilde burs ve kredilerde de gösterdiğini vurguladı. Bakan Kasapoğlu, finansal altyapı, faydalanan öğrenci sayısı ve sürdürülebilirlik bakımından dünyada eşi benzeri olmayan Burs ve Öğrenim Kredisi imkânını da bu ülkenin gençlerinin hizmetine sunduklarını dile getirdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM