“Tek amaç Hürriyetçi Eğitim Sen’in büyümesini engellemek”

“Tek amaç Hürriyetçi Eğitim Sen’in büyümesini engellemek”

Hürriyetçi Eğitim Sen İl Başkanı Özkan Mutluer, yüzde 2’lik baraj düşüncesinin hakka ve hukuka sığmadığını belirtti. Mutluer, “Bu haksız ve hukuksuz yüzde 2’lik barajın konulmasının tek amacı Hürriyetçi Eğitim Sen’in hızla büyümesini engellemektir” dedi

 

Hürriyetçi Eğitim Sen Afyonkarahisar İl Başkanı Özkan Mutluer, TBMM’de görüşülmeye başlanan torba yasa içinde yer alan sendikalarda yüzde 2 kota düzenlenmesine sert tepki gösterdi.
“YÜZDE 2’NİN AMACI GÜÇLENEN SENDİKAMIZ”
Özkan Mutluer, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Yüzde 2’lik kota koyarak, kamu çalışanlarının iradelerini para karşılığı satın alabileceklerini zannediyorlarsa yanlıyorlar. Bu kota, hızla üye kaybına uğrayan sözde büyük ve yetkili sendikaların isteğidir. Bu kotanın tek amacı her geçen gün büyüyen sendikamızdır ve bağımsız sendikalardır. Meclise sunulan yasa teklifine göre yüzde 2’den az üyesi bulunan sendika üyeleri toplu sözleşme desteği olarak 250 TL, yüzde 2’yi aşmış olan sendika üyeleri ise 700 TL alacak. Bu kanunla; yetkili olan fakat etkili olamayan büyük sendikalar korunmak istenmektedir. Anlaşılıyor ki yasa teklifi ile eğitim çalışanlarımızın hakları için yeterli mücadeleyi gösteremeyen malum sendikalarda yaşanan üye istifalarının ve güç kaybının önü kesilmek hedeflenmektedir.”
“MEMURLAR, PARA BASKISIYLA MALUM SENDİKALARA MECBUR BIRAKILMAK İSTENİYOR”
“Çıkarılmak istenen antidemokratik bu yasayla memurlarımızı iradeleri dışında bir sendikaya mahkûm etmeye çalışıyorlar.” diyen Mutluer, “Bu bakımdan doğrudan örgütlenme özgürlüğüne bir müdahaledir. Amacı, bağımsız sendikalardır. Tüm mücadelemize rağmen bu düzenleme Meclis’ten geçerse biz bu düzenlemenin iptali için yasal zeminde mücadele edeceğiz, bu hukuksuz adaletsiz düzenleme daha önce yüzde 1 düzenlemesinde olduğu gibi yine iptal edilecektir. Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür ilkesiyle çıktığımız bu yolda, Hürriyetçi Eğitim Sen olarak, bizim ve sendikal hareketimizin parayla, pulla, makamla, koltukla, siyasetle, partiyle, particilikle bir işimiz yok. Olamaz da. Biz siyasetten, partilerden emir almayız. Bizim derdimiz; her geçen gün biraz daha itibarsızlaştırılan öğretmenlerimize hak ettikleri gerçek saygınlıklarını yeniden kazandırmak, çalışma koşullarının istenen düzeye yükseltilmesi sağlamak. Hürriyetçi Eğitim Sen olarak, yasanın mahkeme kararıyla yürütmesinin durdurulacağına inanıyoruz. Ama sözleşme desteği olarak 700 TL’de verseler, 250 TL’de verseler, tek kuruş destek vermeseler de biz doğrunun ve haklının yanında yer almaya; eğitim çalışanlarımız için sonuna kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.” dedi.
“AMAÇ HÜRRİYETÇİ EĞİTİM SEN’İN BÜYÜMESİNİ ENGELLEMEK”
Mutluer sözlerini şöyle tamamladı: “Bu haksız ve hukuksuz yüzde 2’lik barajın konulmasının tek amacı Hürriyetçi Eğitim Sen’in hızla büyümesini engellemektir. Henüz ilk yılında tüm eğitim çalışanlarının umudu olan, gerçek sendikacılığın nasıl yapılması gerektiğini gösteren, fikri hür öğretmenlerin adresi Hürriyetçi Eğitim Sendikamız 13 Aralık’ta birinci yaşını tamamladı. Eğitim çalışanlarımızın ekonomik, sosyal, kültürel ve mesleki kazanımları ile hak ve menfaatlerini koruyup geliştirmek amacıyla başlattığımız mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Ülkemiz genelinde, kısa bir sürede, ülkemizin eğitim iş kolunda 5. büyük sendikası olduk, seçenek durumuna geldik. 17 bin üye sayısına ulaştık ve her gün değer kazanmaya, güçlenmeye devam ediyoruz. Yüzde 2 barajların, yıldırma ve baskılar, makam ve koltuk pazarlıkları sendikalarını durduramaz. Eğitim çalışanları ve çocuklarımız için yarınlara dair ümidimiz, hedefimiz, enerjimiz ve söyleyecek sözümüz var: Ant Olsun Hürriyete. Yaşasın Hürriyet.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM