Erdoğan, Dünya Braille Günü’nü kutladı

Erdoğan, Dünya Braille Günü’nü kutladı

Altı Nokta Körler Derneği Şube Başkanı Hakan Erdoğan, bu yıl dördüncüsü idrak edilen 4 Ocak Dünya Braille Günü’nü kutladı

 

Altı Nokta Körler Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı Hakan Erdoğan, görme engelli kişilerin okuması ve yazması için kullanılan Braille Alfabesinin her yıl 4 Ocak Dünya Braille Günü olarak kutlandığını belirtti.
“BU YIL 4’NCÜSÜ KUTLANIYOR”
Hakan Erdoğan, Dünya Braille Günü’nün, her yıl 4 Ocak tarihinde, Braille yazısının mucidi Louis Braille’in doğum gününde kutlandığını ve bu yıl dördüncü kutlamanın yapıldğıını ifade etti. Erdoğan, “4 Ocak Dünya Braille Günü Louis Braille’in kör ve görme engelli insanlara okumaya ve yazmasına yardım etmedeki katkılarını anmak için oluşturulmuştur. Görme engelli kişilerin okuması ve yazması için kullanılan Braille Alfabesinin önemine dikkat çekmek amacıyla ilan edilen Dünya Braille Alfabesi Gününün bu yıl dördüncüsü kutlanıyor. Braille Alfabesi’nin görme engeli olan kişilerin iletişim kurabilmeleri ve bu sayede temel insan haklarına erişmesindeki önemine dikkat çekmek amacıyla 2018 Kasım ayında aldığı kararla BM Genel Kurulu 4 Ocak’ı Dünya Braille Alfabesi Günü olarak ilan etmişti.” dedi.
“BRAİLLE ALFEBESİ 1 YILDA ÖĞRENİLEBİLİYOR”
Erdoğan sözlerini şöyle tamamladı: “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre görme engeli olan kişilerin olmayanlara göre yoksulluk içinde ve dezavantajlı konumda olabilmeleri ihtimali daha fazla. Bu durumda görme engeli olan kişiler tüm yaşamları boyunca eşitsizliğe maruz kalabiliyor. Dünyada 39 milyon insan hiç görmüyor, 253 milyon kişinin ise bir tür görme engeli var. Braille Alfabesi görme engelliler için alfabetik ve sayısal sembollerin taktiksel bir sunumunu sağlıyor ve görme engeli olan kişiler de diğer insanların okudukları kitap ve düzenli yayınları bu alfabe sayesinde okuyabiliyorlar. Braille alfabesi veya Körler alfabesi; 1821 yılında geliştirilmiştir. Braille alfabesini öğrenmek, çok zor değildir. Bir yıl gibi bir süre içinde öğrenebilirsiniz. Braille alfabesi öğrenmek istiyorsanız başlangıçta parmak hassasiyetinizi geliştirmek durumundasınız. Parmak hassasiyeti kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Braille, bir yüzeyde dokunmalarla tanınabilen harfleri temsil etmek için çıkıntı ve girinti kullanan bir koddur. Çok genç yaşta bir kazayla kör olan Fransız Louis Braille tarafından icat edilmiştir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM