Kelle: İşin aslı Yasin beyin yazdığı gibi değil

Kelle: İşin aslı Yasin beyin yazdığı gibi değil

CHP Gönüllüsü Musa Kelle, CHP’de milletvekilliği adaylığı konusunda Yasin Köksal’ın köşe yazısını yorumladı. Kelle, “İşin aslı Yasin beyin yazdığı gibi değil” dedi

 

Kendisini Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gönüllüsü olarak ifade eden Musa Kelle, yaklaşan Milletvekili Genel Seçimleri adaylığı konusunda açıklama yaptı.
“CHP TÜZÜĞÜ 52 MADDE AÇIK”
CHP gönüllüsü Musa Kelle açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Yasin Köksal açıklamasında Bilal’e anlatır gibi anlatayım deyip başlamış anlatmaya. Tüzüğümüzde ki 52. madde özetle der ki; ‘İki defa merkez adayı (kontenjan) olan üçüncü defa aday olamaz. Ön seçim veya aday yoklamasına dâhil olan adaylar, merkezi adaylığa (kontenjan) adaylığa başvuramaz.’ demiş. İzmir, Denizli kafamızı iyice karıştırmış. Adamın biri ‘kurban’ mevzuunu anlatıyormuş. Demiş ki, ‘Çocuğu olmayan Hazreti Davut, Allah’a dua etmiş, ‘Ya Rabbi bana bir kız çocuğu ver, onu sana kurban edeyim.’ Dua tutmuş, Davut, kızının adını Ayşe koymuş, gel zaman git zaman, çocuğun kurban edileceği zaman gelmiş. Hazreti Davut kızı yatırmış, tam boğazını kesip kurban edecekken, Azrail, gökten bir keçiyle çıkagelmiş, ‘kızı bırak, al bu keçiyi kurban et’ demiş” dinleyenlerden biri dayanamamış: ‘Yahu bunun neresini düzelteyim; Hz. Davut değil Hz. İbrahim; kız değil erkek; Ayşe değil İsmail; Azrail değil Cebrail; keçi değil, koç.’ İşin aslı aslında hiçte Yasin beyin yazdığı gibi değil.”
“2015 VE 2018 SEÇİMLERİNDE YARGI GÖZETİMİNDE SEÇİM YAPILMADI”
Adaylık konusunda Yasin Köksal’ın yazdıklarının doğru olmadığını ifade eden Kelle şunları kaydetti: “İşin aslı aslında hiçte Yasin beyin yazdığı gibi değil. Bakın CHP tüzüğü ne diyor. Madde 52; (2) Aday saptamada hangi seçim çevresinde hangi yöntemin uygulanacağına il örgütünün görüşünü de alarak Parti Meclisi karar verir. Parti Meclisi, önseçim ya da aday yoklaması yapılan bir seçim çevresindeki aday listesinde, merkez adaylığı için Siyasi Partiler Kanunundaki ilkelere göre yeteri kadar sıra ayırabilir. Bir kişi iki dönem üst üste merkez adayı gösterilemez. (3) Önseçim, üye kütüğünde kayıtlı üyelerin katılımı ile yapılır. Aday yoklaması, partide belli görevlere seçilmiş olan delegelerin katılımı ile yapılır. Önseçim ya da aday yoklaması yargı yönetimi ve denetiminde yapılır. Merkez yoklamasında adaylar Parti Meclisince saptanır. Yasin beyin özetlediği gibi değil. 1-iki defa merkez adayı (kontenjan) olan üçüncü defa aday olamaz. Cümlesi yanlış doğrusu “Bir kişi iki dönem üst üste merkez adayı gösterilemez.’ olacak. İkincisi ‘Afyonkarahisar’da son 30 yıldır CHP listelerinde hiç Merkezi Aday (kontenjan) olmamıştır.’ cümlesi yanlış. Çünkü CHP tüzüğü ‘Aday yoklaması, partide belli görevlere seçilmiş olan delegelerin katılımı ile yapılır. Önseçim ya da aday yoklaması yargı yönetimi ve denetiminde yapılır.’ denilmektedir. Burcu Hanımın aday gösterildiği Kasım 2015 ve 2018 seçimlerinde yargı denetimi ve gözetiminde seçim yapılmış mıdır? Hayır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2022-08-26 12:14:23