“İstiklal Marşımız milli birliğimizin mutabakat metnidir”

“İstiklal Marşımız milli birliğimizin mutabakat metnidir”

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü’nde konuşan Süleyman Demirel Fen Lisesi Müdürü Turgay Bingül, İstiklal Marşı’nın, milli birlik ve beraberliğin mutabakat belgesi olduğunu söyledi

 

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü nedeniyle Süleyman Demirel Fen Lisesi öğrencilerinin öğretmenleriyle birlikte hazırladıkları anma programı dün sabah okulun konferans salonunda gerçekleştirildi. Törene; Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. İbrahim Yurdunuseven, Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Osman Alp, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, İl Milli Eğitim Müdürü Miraç Sünnetci, protokol üyeleri katıldı.
“İSTİKLAL MARŞI KURTULUŞ MÜCADELESİNİN MISRALAŞMASIDIR”
Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açış konuşmasını Süleyman Demirel Fen Lisesi Müdürü Turgay Bingül yaptı. Turgay Bingil, Türk Milletinin bağımsızlığına ve kutsal değerlerine olan inancını destanlaştıran İstiklal Marşı’nın TBMM’de kabul edilişinin 102’nci yıldönümünü idrak etmenin mutluluğunun idrak edildiğini söyledi. Bingül, “İstiklal Marşı, bağımsızlık aşkının, imkânsızlıklar içerisinde milletimizin gösterdiği büyük kahramanlığın, milli değerlerimizi ve ideallerimizi yansıtan azim ve fedakârlıkla verilen kurtuluş mücadelesinin mısralara dökülmüş ifadesidir. İstiklal Marşı, milli birlik ve beraberliğimizin mutabakat belgesidir. Milletimizin vatan tutkusunu, bağımsız yaşama kararlılığını ve mukaddesatına verdiği önemi abideleştiren İstiklal Marşımız, Anadolu’da birçok şehrin işgal altında olduğu bir dönemde, milletimiz esareti reddederek, bağımsızlık mücadelesini sürdürmesinde moral ve cesaret kaynağı olmuştur. Milletimizin duygularına tercüman olan bu destansı eser, vatan, millet, istiklal ve din sevgisiyle yoğrulmuş milletimizin, bu kutsal değerlerine göz dikenlere karşı gösterdiği büyük kahramanlıkların, eşsiz dizelerle tezahürüdür. İşte bu sebeple ülkemizde ve tüm dünyada, güçlü ve bağımsız bir ülkenin onurlu vatandaşları olarak, coşkuyla okuduğumuz İstiklal Marşımız ezelden beri hür yaşamış ve ilelebet hür yaşayacak milletimizin istiklal mücadelesinin simgesi ve bağımsızlığımızın sembolü olmuştur.” dedi.
“ERSOY’UN MİLLET SEVGİSİ MİLLETE REHBERDİR”
Turgay Bingül konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Hakkı tutup kaldırmayı ve haksızlık karşısında dimdik durmayı hayatı boyunca haykırmış münevver ve mütefekkir şairimiz Mehmet Akif Ersoy, ‘Allah bu millete bir daha İstikal marşı yazdırmasın.’ diyerek, verilen mücadeleyi en veciz şekilde ifade etmiştir. Mehmet Akif Ersoy’un örnek kişiliği, millet sevgisi, mücadele azmi ve bağımsızlık aşkı her zaman yüce Türk Milletine rehber olmaya devam edecektir. Aziz Milletimiz, kendisine armağan edilen bu eşsiz marşın her kıtasını, her bir dizesini kalbinin derinliklerinde hissetmeyi sürdürecek, mısralarda yer alan ortak idealleri, ortak duygu birliğiyle ilelebet muhafaza edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle; İstiklal Marşımızın kabulünün 102’nci yıldönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy’u ve bu destanı bizlere armağan eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle, gazilerimizi şükranla anıyoruz. Ruhları şad olsun.” Bingül’ün konuşmasının ardından Mehmet Akif Ersoy’a ait “Bir Zamanlar Biz de Millet Hem Nasıl Milletmişiz” ve “Ordunun Duası” şiirlerinin okunması, oratoryo gösterisinin sunulması ile devam etti. Program, 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü nedeniyle ilk ve orta dereceleri okulların öğrencileri arasında düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon dalında dereceye giden öğrencilere ödüllerinin Valim Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı ve diğer protokol üyeleri tarafından verilmesi ile sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2022-08-26 12:14:23