Kurttay, yazın sorunsuz gebeliğin tüyolarını verdi

Kurttay, yazın sorunsuz gebeliğin tüyolarını verdi

Afyonkarahisar Özel Fuar Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Cemile Kurttay, yaz aylarında sorunsuz bir gebelik için gebelere az ve sık beslenmelerini, bol sıvı tüketip temposu düşük yürüyüşler yapmalarını önerdi

 

Özel Fuar Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Cemile Kurttay, gebeler için yaz aylarında dikkat edilmesi gerekenler konuları detaylarıyla anlattı.
“AZ VE SIK BESLENİLMELİ BOL SIVI TÜKETİLMELİ”
Op. Dr. Cemile Kurttay, günlük beslenmeyi üç ana ve üç ara öğüne yaymanın, gaz ve hazımsızlık gibi şikâyetleri önlediğine değindi. Dengeli beslenme ile kilo kontrolünü sağlamanın kolaylaştığını, metabolizmanın bu şekilde daha ritmik çalıştığı için gebeliğin getirdiği yorgunluk hissinin oluşmadığını ifade etti. Kurttay, “Bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısı ve plasentanın, içeriğinin zenginliğini sağlamak için hamilelikte sıvı tüketimi her mevsim önem taşıyor. Ancak hormon değişikliği nedeniyle daha fazla terledikleri için, hamilelerin kaybettikleri besin öğelerini yerine koymaları açısından sıvı tüketiminin önemi yazın daha da artıyor. Hamilelik döneminde damarların geçişkenliği artıyor. Buna bağlı olarak da cilt altında ödem görülüyor. İstirahat ile kan akışında artış sağlanıyor. Bu yüzden özellikle çalışan hamilelerin gün içerisinde ayaklarını uzatarak dinlenmesi ödemi azaltıcı bir yöntem oluyor.” dedi.
“TEMPOSU DÜŞÜK YÜRÜYÜŞ VE YÜZME YARARLI”
Op. Dr. Cemile Kurttay, yürüyüş ve yüzmenin gebeler için yararlı olacağına dikkat çekti. Kurttay, “Hekime danışılarak yapılan temposu düşük yürüyüşler, vücutta insülinin düzenli salınımını sağlayarak hızlı kilo alımını engelliyor. Hamilelik döneminde yapılabilecek iki güzel spor var; yürüyüş ve yüzme. Sağlık sorunu yaşamayan hamileler, hekimlerine danışarak son haftalarına kadar yüzebilirler. Ancak deniz ya da havuz suyunun temiz olması çok önemli. Çünkü bazı vajen enfeksiyonları su kesesinin yırtılmasına, dolayısıyla erken doğuma neden olabiliyor.” ifadelerini kullandı.
“HAMİLELER GÜNEŞE DİKKAT ETMELİ”
Dr. Kurttay, sözlerini şöyle tamamladı: “Hamileler güneş ışınlarının dik geldiği 11.00-16.00 saatleri arasında dışarı çıkmamalı. Bu saatlerde dışarı çıkmak zorunda kalan hamilelere, şapka kullanmaları ve 50 koruma faktörlü bir krem sürmeleri öneriliyor. Güneşin zararlı etkilerinden kaçınmak ve yararlarından faydalanmak gerekiyor. Çünkü cilt aracılığı ile alınan güneş ışınları, D vitamininin sentezlenmesini, kalsiyum ve mineralin vücut tarafından emilimini sağlıyor. Kalsiyum; kemik, diş ve organ gelişimini etkilediğinden hamileler için önem taşıyor. Hamilelerin uterusa giden damarları baskıdan kurtarmak için sola yatmaları öneriliyor. Sırtüstü yatılması, ‘vena kava’ adlı büyük toplardamarda baskıya neden olabiliyor. Bu durum, hamilelerin tansiyonlarının düşmesine ve baygınlığa yol açabiliyor. Aynı zamanda fetusa giden oksijenin azalması nedeniyle de riskli bir durum oluşabiliyor. Hamilelikte seyahatin en rahat yapılabileceği dönem ikinci trimester, yani 13-28. haftalar arası. Bu, öncesinde ya da sonrasında tatile gidilemez, anlamına gelmiyor. Ancak, özellikle son trimesterda tatile çıkmadan önce doktor kontrolünden geçilmesi öneriliyor.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM