AKÜ’den 11 Akademisyen “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesinde

AKÜ’den 11 Akademisyen “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesinde

 

Afyon Kocatepe Üniversitesinden (AKÜ) 11 bilim insanı 200 bini aşkın bilim insanının değerlendirildiği Stanford Üniversitesi tarafından yapılan araştırma sonucunda “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesi’nde yer aldı

 

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Stanford Üniversitesinden bilim adamlarının öncülük ettiği, Hollanda’dan da bilim insanlarının yer aldığı bir ekip tarafından atıf sayısı, h indeksi, hm indeksi, kendine atıf oranı gibi değişkenlerden oluşan ve kompozit indikatör bilimsel etki endeksi kullanılarak yapılan başarı sıralamasında dünyada yüzde 2’lik dilime giren “World Top % 2 Scientists List” araştırmacılar belirlendi.

Sıralama, “Kariyer Boyu Etki” ve “2023 Etki Sıralaması” olarak iki kategoride listelendi. Dünyanın en etkili bilim insanları listesinin “Kariyer Boyu Etki” kategorisinde Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tayfun Uygunoğlu (177197), Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Eyüp Sabah (183253), Mühendislik Fakültesi Elektrik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fati·h Onur Hocaoğlu (192477) sıralamaları ile “World Top % 2 Scientists List” sıralamasına girmeye hak kazandılar.

2023 Etki Sıralamasında ise Mühendislik Fakültesi  İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tayfun Uygunoğlu (83627), Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi, Doç. Dr. Ceyhun Yılmaz, (119402), Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi İsmail Demir (173871), Teknoloji Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kubilay Aslantaş (182060), Teknoloji Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Kayalı (188393), Afyon Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Yavuz Çelik (192771), Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Koyuncu (197288), Mühendislik Fakültesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü Prof. Dr. Taner Kavas (198536) sıralamaları ile “World Top % 2 Scientists List” sıralamalarında yer aldı.

Ayrıca, 2021 Etki Sıralamasında (89195) sıralaması olan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Ecer 2023 Etki sıralamasında (25638) sırasına yükseldi.

REKTÖR KARAKAŞ BAŞARIY ÖĞRETİM ÜYELERİNİ TEBRİK ETTİ

Listenin açıklanmasının ardından bir değerlendirmede bulunan AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, listeye giren öğretim üyelerini, gerçekleştirdikleri bilimsel çalışmalar dolayısıyla tebrik ederek başarılarının devamını diledi. Rektör Karakaş, “Afyon Kocatepe Üniversitesi başarı ve kalite odaklı bakış açısı ile dünya genelinde adından söz ettirmeyi başaran bir üniversite olmaya devam etmektedir. Dünyanın en etkili bilim insanları listesinde Üniversitemizden akademisyenlerin yer alması hem Üniversitemiz hem de şehrimiz adına önemli bir gurur kaynağıdır. Gelecekte bu listelere yeni katılımların olacağı umuduyla değerli akademisyenlerimizi tekrar tebrik ediyorum” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM