Afyon’da kuru peyzaj uygulaması yaygınlaştırılıyor

Afyon’da kuru peyzaj uygulaması yaygınlaştırılıyor

Afyonkarahisar Belediyesi tarafından cadde ve bulvarlardaki orta refüjler başta olmak üzere rekreasyon alanlarında az su isteyen bitki ve çiçeklerin ekimine ağırlık verildiği bildirildi

Afyonkarahisar Belediyesi’nden yapılan aç ıklamada, yeşil alanlarda damlama sulama yöntemiyle önemli ölçüde sudan tasarruf sağlayan Belediye yönetiminin şimdi de kuru peyzaj uygulamasıyla tasarruf oranını ileri bir boyuta taşımaya başladığı belirtilerek, “Böylece su tasarrufu sağlanırken bir yandan sürücü güvenliğinin sağlanması hedefleniyor. Afyonkarahisar’a estetik görünüm kazandırmak amacıyla peyzaj çalışmaları yürüten Afyonkarahisar Belediyesi’nin bu anlamdaki yeni düzenlemeleri dikkat çekiyor. Kent genelinde su kaynaklarının verimli kullanılmasına yönelik çalışmalar sürdüren ekipler çevre düzenlemesi uygulamalarında da tasarruf sağlayan yöntemleri kullanmayı sürdürüyor. O yöntemlerden biri olan kuru peyzaj uygulaması ise rekreasyon alanlarında yapılıyor.” denildi.

ANKARA YOLU ÜZERİNDE KURU PEYZAJ ÇALIŞMASI YAPILDI

Açıklamanın devamında şu bilgilere yer verildi:

“Afyonkarahisar Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri yeşil alan çalışmalarının yanı sıra kuru peyzaj da yapıyor.  Güzel görünümün yanı sıra kuru peyzaj çalışmaları sulama gerektirmediği için su kaynaklarının tasarrufu sağlanıyor. Uygulamanın hayata geçtiği güzergâhlardan birisi de Ankara Yolu oldu. Afyonkarahisar- Ankara istikametinde bulunan orta refüj geometrik desenli renkli dolomit taşlar ile süslendi. Bu sayede hem tasarruf hem de sürücü güvenliği temin edildi. Sınırlı su kaynakları ve küresel iklim değişikliği nedeniyle su tasarrufu sağlayacak uygulamalara öncelik veriliyor.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM