“Sene başında poliçelere  gelecek zam oranı belli değil”

“Sene başında poliçelere gelecek zam oranı belli değil”

AFSAD Başkanı Bekir Özerdem, bazı basın organlarından çıkan ‘Sigorta poliçelerinde yüzde 50 indirim geliyor.’ şeklindeki haberlerin doğru olmadığını belirterek, “Yüzde 50 oranında direk bir indirim söz konusu değil. Sene başında poliçelere gelecek zam oranı da belli değil” dedi

 

Afyonkarahisar Sigorta Acenteleri Derneği (AFSAD) Başkanı Bekir Özerdem, sigorta poliçelerine yüzde 50 indirim yapılacağı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
“YÜZDE 50 ORANINDA DİREK BİR İNDİRİM SÖZKONUSU DEĞİL”
Bekir Özerdem, Sigorta Emeklilik Denetleme Düzenleme Kurumu’nun 16 Kasım 2022’de yapmış olduğu açıklamaların, yazılı ve görsel basında yanlış ifade edildiğini belirtti. SEDDK’nın sisteme yeni basamak dahil edildiğini ve bu basamakta primin normal tarifenin yüzde 50 altında olacağı ifade edildiğini hatırlatan Özerdem şunları kaydetti: “Sigorta Emeklilik Denetleme düzenleme Kurumu (SEDDK) ülkemizde bulunan ortalama 6.5 milyon araç sahibi için sisteme yeni bir basamak daha dahil edip bu basamaktaki primin normal tarifenin yüzde 50 altında olacağını bildirdi. Yedinci basamak indirimli primi yüzde 42’dir. Yapılacak olan 8’nci basamak tarifesi ise yüzde 50 olacak denildi. Basında ise sigorta poliçelerinde yüzde 50 indirim geliyor şeklinde lanse edildi. Hal böyle olunca yazılı ve görsel basının aktardığı gibi trafik sigorta primlerinde yüzde 50 oranında direk bir indirim söz konusu değil. Maliyetler, döviz kurundaki gerçekler göz önünde bulundurularak zaten böyle bir şeyin olma imkanı da yok.”
“YANLIŞ BİLGİLENDİRMEYE İÇİMİZ RAHAT ETMEDİ”
Özerdem sözlerini şöyle tamamladı: “Poliçe primleri her ay yüzde 4.75 artıyor. Bu oran önümüzdeki senede devam edecek. Sene başında gelecek zam oranı da belli değil. Çarpıtılmış bilgiler ile araç sahiplerinin yanlış bilgilendirilmesine içimiz rahat etmedi. En az beş sene kazaya karışmayıp poliçelerini zamanında yaptıran 6.5 milyon araç sahibi için, ilave olarak yüzde 8’lik bir indirim daha yapılacak. Bu uygulamada 2023 Ocak veya Şubat ayında devreye girecek, ‘Şu kadar indirim olacakmış’ tarzı söylemleri dikkate almamanızı önemle hatırlatıyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM