“Meslek kanununda tek samimi  mücadele Türk Eğitim-Sen’in”

“Meslek kanununda tek samimi mücadele Türk Eğitim-Sen’in”

Türk Eğitim-Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Muhtar Demirci, Öğretmenlik Meslek Kanunu konusunda samimi olarak mücadele eden tek sendikanın Türk Eğitim-Sen olduğunu iddia etti.
Demirci, “Geniş kapsamlı bir çalıştay düzenleyerek kanunun daha kapsayıcı ve
bütün aşamaları içine alan bir düzenleme haline getirilmesini amaçlıyoruz” dedi

 

Türk Eğitim-Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Muhtar Demirci, Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili açıklama yaptı.
“SAĞLIKLI BİR MESLEK KANUNUNU İÇİN
HER ADIMI ATTIK”
Muhtar Demirci, Kasım ayında Kariyer Basamakları Sınavı yapıldıktan sonra, öğretmenlerin tepki ve mağduriyetini istismar ettiğini belirttiği sendikamsı yapıların üye devşirme amacında oldukları için konuyu unuttuklarını ifade etti. Demirci, “Oysaki 9 yılını tamamlayan öğretmenleri önümüzdeki yıl ayını sıkıntılar beklemektedir. İçi dolu ve sorunlardan arındırılmış bir Öğretmenlik Meslek Yasası için, Türk Eğitim-Sen, olarak 20-23 Ocak tarihleri arasında Ankara’da ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu Çalıştayı’ düzenliyoruz. Bilindiği gibi Öğretmenlik Meslek Kanunu, 14 Şubat 2022 tarihinde yasalaşmış, o günden bugüne çeşitli tartışmaların odağında yer almıştır. Elbette bu kanun, öğretmenlik mesleği için bir ihtiyaçtı. İlk gündeme geldiği 23 Ekim 2018 tarihinden beri Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun içeriğinin adına yakışır şekilde doldurulması ve zenginleştirilmesi yönünde her türlü adımı attık. İçeriğinde neler olması gerektiğini masaya yatıran ve meşru zeminde mücadelesini ortaya koyan sendikamız, sadece öğretmenlerin hak ve menfaatlerini koruyan ve gözeten bir yaklaşım içinde olmuştur.” ifadelerini kullandı.
“ARAZLI VE EKSİK YÖNLERİ VAR”
Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu narazlı ve eksik yönlerinin olduğunu belirten Demirci, “Bunun yanı sıra teklifin TBMM’ye sunulmasıyla birlikte de sendikamız yine komisyon ve genel kurul aşamasında bizzat yer almıştır. Hiç şüphesiz, 1 milyonu aşkın öğretmenin bulunduğu ülkemizde öğretmenlerin geleceğine yatırım yapan bir kanunun varlığı büyük bir kazançtır. Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun bugün Türk eğitim-öğretim hayatında yeralması son derece önemli ve kıymetlidir. Ancak; bu kadar uzun süredir beklenen, özlemi duyulan bu kanunun arazlı ve eksik yönleri de mevcuttur. Kariyer basamaklarında hizmet yılının esas alınmaması, yönetici atamalarında adil bir sistemin ihdas edilmemesi, öğretmenlerin muhatap olduğu mevzuat ve süreçlerin tek çatı altında toplanmaması, kadrolu-sözleşmeli öğretmen ayrımının kaldırılmaması gibi birçok hususta eksiklikleri barındıran kanun, günün koşullarına ve ihtiyaca göre revize edilmeye muhtaçtır. Nitekim bir kısım siyasiler ve MEB yetkililerince de süreç içerisinde kanuna dair iyileştirmeler yapılacağına yönelik söylemler kamuoyuna yansımıştır.” dedi.
“AMACIMIZ KANUNUN KAPSAYICI HALE GELMESİ”
Türk Eğitim-Sen, olarak Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili çalıştay düzenleyeceklerini belirten Demirci şunları kaydetti: “Bu noktada sorumlu sendikacılığı ilke edinen Türk Eğitim-Sen olarak, bugün de Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili çalıştay düzenleyeceğiz. Komisyonlar oluşturmak suretiyle; Öğretmenlerin atama ve yer değiştirmeleri, hizmet içi eğitimi kariyer basamaklarında uzman ve başöğretmen unvanlarının sınava dayalı değil, hizmet yılı esas alınarak verilmesini istiyoruz. Ehliyet ve liyakat sahibi yöneticilerin iş başına getirilmesi, atama ve görevde yükselmelerde objektif ve adil bir sistemin inşası için çalışıyoruz. Öğretmenlerin mali, özlük ve sosyal hakları, ek ders ücretleri, uzman, başöğretmen tazminatının emekliliğe sayılması, 10 yılını doldurmamış öğretmenlerin ekonomik koşullarının iyileştirilmesi, Şeffaf bir ödül sisteminin getirilmesi, Öğretmenlerin maruz kaldığı şiddet vemobbinge karşı tedbir alınması gibi birçok konuyu yakın plana alacaktır. Çalıştayda tekliflerimizi hazırlayarak, paydaşlarımıza sunacağız. 20-23 Ocak 2023 tarihleri arasında 81 ilden öğretmen, okul idarecisi, özel kurum temsilcisi, akademisyenler, bürokratlar, bakanlık müfettişleri, eğitim yöneticileri ve uzman yaklaşık 200 eğitimcinin katılımlarıyla gerçekleştirilecek çalıştayda, el birliğiyle kanunun muhtevasına ivme kazandıracak görüş ve teklifler hazırlanacak. Oluşturulan raporlar ise Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere eğitimin tüm paydaşları, kanun koyucular ve siyasi parti temsilcileri ile paylaşılacaktır. Amacımız kanunun daha kapsayıcı ve bütün aşamaları içine alan bir düzenleme haline getirilmesidir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM