“Akdeğirmen Barajı’nda su seviyesi alarm veriyor, Balmahmut’ta açılan su kuyuları yetersiz kalacak”

“Akdeğirmen Barajı’nda su seviyesi alarm veriyor, Balmahmut’ta açılan su kuyuları yetersiz kalacak”

Zafer Partisi İl Başkanı Mevlüt Tekdemir, Afyonkarahisar’ın içme suyunu veren Akdeğirmen Barajı’nda su seviyesinin yüzde 12 seviyesine indiğini, Yakında Balmahmut’ta açılan su kuyularının da yetersiz kalacağını belirtti. Tekdemir, “Önlem alınmazsa kuraklık, susuzluk, kıtlık kapıda” dedi

 

Zafer Partisi Afyonkarahisar İl Başkanı Emekli Albay Mevlüt Tekdemir, 1 Mart 2023 tarihinde konusunda uzman jeoloji mühendisleri ile su kıtlığı konusunda toplantı yaptığını bildirdi. Tekdemir, Afyonkarahisar’ın içme suyunu veren Akdeğirmen Barajını yerinde inceledikten sonra açıklama yaptı.
“ÖNLEM ALINMAZSA
GERİ DÖNÜLEMEZ
KURAKLIK KAPIDA”
Mevüt Tekdemir, Kahramanmaraş deprem felaketinin 24’ncü gününde yaralar sarılmaya devam ederken göz ardı edildiğini iddia ettiği ancak deprem kadar tehlikeli bir konuda kamuoyunu bilgilendirip yetkilileri ikaz etmek istediğini belirtti. Önlem alınmaması halinde geri dönülemez bir kuraklık, susuzluk ve gıda kıtlık krizine doğru gidileceğini ifade eden Tekdemir, “Konusunda uzman jeoloji mühendisleri ile toplantı yaparak Afyon’un suyunu veren Akdeğirmen Barajını yerinde inceledik. Maalesef şu anda ülkemiz ve Afyon ilimiz su krizine girmiş ve yerinde gördük ki; Akdeğirmen Barajı’nda su seviyesi yüzde 12’ye düşmüş durumda. Mart ayına girmiş olmamıza rağmen de hala yağışları alamadık. Bizi susuzluk noktasına getiren sebepler için mühendislerimizin tespitlerine göre; Çay barajını besleyen dere ve çayların tamamen buraya yönlendirildiği için Eber ve Akşehir gölleri kuruması ve dip suyunu bitirmiştir. DSİ ve Tarım İl Müdürlüğünün kontrol eksikliği yüzünden tarla sahipleri yüzlerce kontrolsüz su kuyusu açmıştır. Tarla sahipleri bilinçsizce vahşi sulama denilen kontrolsüz bol su ile tarla sulamıştır. Sultandağları başta olmak üzere kar yağışlarının yükseklere düşmemesi nedeniyle su kıtlığı ile baş başa kalmış durumdayız.” ifadelerini kullandı.
“İNSANLARIMIZI UYARMAK VE BİLİNÇLENMEK ZORUNDAYIZ”
Deprem bölgesinde yapılan tarımın ülkenin tüm sebze meyve üretiminin yüzde 21’ini sağladığına dikkat çeken Tekdemir, “Orada oluşan üretim aksaklığına şimdi bir de Afyon – Manisa bölgesindeki kuraklık yüzünden oluşacak ürün kıtlığı eklenecek. Bu yaz maalesef pahalı sebze meyveye, su kesintilerine hazırlıklı olalım. İş bu kadar ciddi iken, hepimiz susuzluğa ve gıda kıtlığına doğru giderken hemşerilerimizi bu konuda uyarmak ve bilinçlendirmek zorundayız. Sayın Belediye, Sayın DSİ ve Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri; su candır ve susuz kalmak bizi deprem kadar öldürür. Lütfen silkelenip, bir an önce uyanın. Bu konuda sizlerden talebimiz acilen; Kurumlarınızın içine acilen liyakatli ve plan yapan atamalar yapın. Çiftçinin vahşi sulama yapmasına son verdirip damlama sistemine yöneltin. Yeni gölet ve baraj yapım işine asla izin vermeyin. Toprak altındaki suyun kavuşması için çiftçiyi yönlendirerek az su isteyen bitki türlerine geçin, mesela çok su isteyen mısır ekimini kontrol edin. Derhal kaçak tüm su kuyularını kapatın. SANJET’in başına uzman ve dağıtımı kontrol eden birini atayın. Belediye tarafından da halka acilen su tasarrufu alarmı verin, acil eylem planı hazırlayın, az su kullanana faturalarda indirim yaparak halkı tasarrufa teşvik edin. Yakında Balmahmut’ta açtığınız kuyular da yetmeyecek.” dedi.
“UNUTMAYIN BETON SUSUZLUĞU GİDERMİYOR”
Zafer Partisi İl Başkanı Mevlüt Tekdemir sözlerini şöyle tamamladı: “Maalesef iktidardakilere ne kadar çığlık atsak da her konuda söz konusu sıkıntı başa gelmeden kendimizi dinletemiyoruz. Bu nedenle sizler yapmazsanız bizler Zafer Partisi iktidarında hazırda bekleyen ‘Susuzluk ve Kıtlık Eylem Planımızı’ uygulayacağız. Ama vaktimiz çok azalıyor ve susuz kalmadan tedbir alın. Beton karın doyurmuyor ve susuzluğumuzu gidermiyor bunu unutmayın.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM