Sinanpaşa TOKİ kuraları  18 Temmuz’da çekilecek

Sinanpaşa TOKİ kuraları 18 Temmuz’da çekilecek

TOKİ’nin Sinanpaşa ilçesinde başvuru topladığı Sosyal Konut Projesi hak sahipleri için konut belirleme kurası 18 Temmuz 2023 tarihinde saat 11.00’de İdare’nin sosyal medya hesaplarından canlı yayınla yapılacak

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Afyonkarahisar’ın Sinanpaşa ilçesinde yapılacak olan 250.000 Sosyal Konut Projesi kapsamında başvuru toplanan Sosyal Konut Projesi hak sahipleri için konut belirleme kurası yapılacak. Kura çekimi 18 Temmuz 2023 tarihinde saat 11.00’de idarenin sosyal medya hesapları Facebook, Twitter, Youtube ve Instagram hesaplarından canlı yayın ile yapılacak.
PEŞİNAT SÖZLEŞME AŞAMASINDA TAHSİL EDİLECEK
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’ndan (TOKİ) yapılan açıklamada, “Sözkonusu proje kapsamında inşa ettirilen; 2+1 nitelikli, 104 adet, 3+1 nitelikli 60 adet olmak üzere toplam 164 adet konut için kura çekimi yapılacak. Konut Belirleme Kurası 18 Temmuz 2023 tarihinde saat 11.00’de İdaremizin sosyal medya hesapları Facebook, Twitter, Youtube ve Instagram hesaplarından canlı yayın ile yapılacaktır. Konut belirleme kurası, projenin hak sahipliği kurası sonucu belirlenen, 164 adet hak sahibi arasından, konut tipi ayrımı yapılmaksızın çekilecektir. Konut belirleme kurasından sonra Gayrimenkul Satış Sözleşmesi hak sahipleri tarafından 1-11 Ağustos 2023 tarihleri arasında Ziraat Bankası Sinanpaşa Şubesi’nde imzalanacaktır. Hak sahiplerine konutlar, başvuru bedeli düşüldükten sonra kalan tutar; Yüzde 10 peşinat bedeli için 240 ay vade ile taksitlendirilecek olup, peşinat sözleşme imzalama aşamasında tahsil edilecektir. Hak sahiplerinin konutlarına ait kalan borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranına göre arttırılacaktır. Taksit ödemeleri, sözleşme tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacaktır. İlk dönemsel artış tarihi, Ocak 2024 tarihinden itibaren başlatılacaktır. Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile bunların dul ve yetimlerinde; Konutlar yüzde 10 peşin, 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacaktır. Projenin bulunduğu il sınırları içerisinde son 3 aydır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya il nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belgeler işlenecektir. Bankadan yapılacak işlemlerle ilgili; Konut belirleme kurası ile konutu belli olan konut hak sahiplerinden 1-11 Ağustos 2023 tarihleri arasında; Ziraat Bankası Afyonkarahisar-Sinanpaşa Şubesi’nde Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalayacaklardır.” denildi.
KONUTLAR YÜZDE 10 PEŞİN 240 AY VADELİ TAKSİT ÖDEMELİ SATILACAK
Sözleşme imzalama aşamasında başvuru dönemi olan Eylül-Ekim 2022 tarihlerinde Konya il sınırları içinde son bir yıldır oturuyor olunduğuna dair adrese dayılı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya il nüfusuna kayıtlı olduğunu gösterir belge gerekiyor. Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Eylül veya Ekim 2022 ayı itibariyle; Hane halkı gelirlerinin en fazla net 16.000 TL olduğunu kanıtlayan gelir belgeleri sunulacaktır. Engelli kategorisinden başvuru yapanlar; Kendisi veya 18 yaşından küçük engelli çocuğu için Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisini veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden en az yüzde 40 engelli olduğuna dair alınmış sağlık heyet raporunu sunmaları gerekiyor. Emekli kategorisinden başvuru yapanlar; SGK’dan alınan emekli kimlik belgesi veya emekli olduğunu gösterir belgeyi vefat eden emeklinin emekli olmayan eşi de sözleşme imzalayabilir. Vefat eden emeklinin aylık maaşını alan kızları sözleşme imzalamayacaktır. Şehit aileleri harp ve vazife malulleri; Konutlar yüzde 10 peşin, 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları teslim tarihini takip eden ay takip itibariyle başlayacak şekilde satılacaktır. Sözleşme aşamasında projenin bulunduğu il sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya il nüfus kütüğüne kayıtlı olduklarına ait belgeler istenecektir.”
KONUTLAR 36 AY İÇERİSİNDE TESLİM EDİLECEK
Açıklamada şunlar kaydedildi: “Cayma hakkı; Konut alıcısı, konut satış sözleşmesinin imzalandığı tarihten itibaren 14 gün içerisinde, herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin satış sözleşmesinden cayma hakkına sahiptir. Yine, peşinat yatırarak satış sözleşmesi imzalayan hak sahipleri konutun fiili tesliminden önce herhangi bir gerekçe göstermeden sözleşmeden dönme hakkına sahiptir. Hak sahibi olup sözleşme imzalayanlar konutlarını borçları bitinceye kadar devir edemeyecektir. Afyonkarahisar- Sinanpaşa 164/250000 Sosyal Konut Projesi’nde, konutlar sözleşme imzalama tarihinden itibaren 36 ay içerisinde teslim edilecektir. Anahtar teslim tarihinde, 3065 sayılı KDV Kanunu kapsamında geçerli KDV oranı üzerinden tahakkuk edecek Katma Değer Vergisi tutarı peşin olarak tahsil edilecektir. Konut tesliminden sonra alıcı, yönetim planı ve KMK’da öngörülen ortak giderlerden bağımsız bölüme (gayrimenkul) isabet eden miktarları, toplu yapı alanındaki ortak tesislere ilişkin giderleri ve blok aidatlarını anahtar tesliminin gerçekleştiği veya teslim ihbarında belirtilen sürenin içinde bulunduğu aydan geçerli olmak üzere her ay yapı-site yönetimine ödeyecektir. Alıcı bağımsız bölümü teslim almamış olsa dahi aidat ve ortak alan giderlerini ödemekle yükümlüdür. İnternet sayfamızda yayımlanan planlar tanıtım amaçlıdır. Konutların brüt ve net metrekare büyüklükleri satış listelerinde gösterilmiştir. Brüt ve net metrekare hesabı yürürlükteki son imar yönetmeliğindeki kriterlere göre yapılmaktadır. Net metrekare hesabı sıva imalatının yerinde uygulama kalınlığına göre farklılık gösterebilir. Gayrimenkul satış işlemleri özel hukuk hükümlerine tabidir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM